یوردداش yurddaş

بو بلاگ آذربایجانلیلارین و ایراندا یاشایان باشقا تورکلرین دیل ، تاریخ ، مدنیت ، فولکلور و انسانی حاقلاری ساحه سینده چالیشیر .

اورمو گؤلو جان وئریر...! مرگ نه چندان دور دریاچه اورمیه ...!

+0 بَگَن (Bəyən)

   هشدار: بازگشت خطر مرگ دریاچه ارومیه | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز 

                                         «اورمو  گؤلو جان وئریر...!»

         مرگ نه چندان دور دریاچه اورمیه و فاجعه ای دهشتناک که نزدیک است!

                                    حسن راشدی 20 تیر 1401

این جمله تنها یک شعار نیست، واقعیتی انکار ناپذیر و بسیار هم وحشتناک است!

با مرگ دریاچه اورمیه که نفسهای آخر خودرا میکشد نزدیک به 10 میلیون و در خوش بینانه‌ترین آن  حداقل 5 میلیون انسان باید راهی کویر مرکزی و خشک ایران شوند!

آنچنانکه  سایت تابناک نوشت : «...حالا باید آرام آرام به این فکر باشند که چگونه می توان جمعیتی بالغ بر 5 میلیون نفر را از مناطق شمال غرب کشور به فلات خشک مرکزی منتقل و ادامه حیاتشان را تضمین کرد؛ جمعیتی که با خشک شدن دریاچه ارومیه دیگر قادر نیستند در زادگاه آبا و اجدادی خود زندگی کنند.»[i]

یعنی مردم اورمیه که در بهار و تابستان، روزهای جمعه و تعطیل خودرا در باغهای اطراف شهر میگذراندند و مردم تبریز وقت اضافی خودرا  در فضای با صفای «ائل گؤلی» و بلندیهای «عینالی» صرف می‌کردند، بعد از خشک شدن دریاچه اورمیه، اگر شانس زنده ماندن از بیماریهای مختلف تنفسی و جلدی داشته باشند باید این روزها را با شنهای روان کویرهای مرکزی ایران سر کنند!

چه سرنوشت شومی...؟!
آردینی اوخو - ادامه

پان ایرانیستها در آرزوی سوختن بازار و رسیدن به دستمال!

+0 بَگَن (Bəyən)

                        پان ایرانیستها در آرزوی سوختن بازار و رسیدن به  دستمال!

                                  حسن راشدی: جمعه 16 مهر 1400

مثلی در بین ترکهای آذربایجان معروف است که مردم هر شهری آنرا مناسب با نام بازار شهر خود بازگو میکند و ترجمه مفهومی آن به فارسی چنین است: « بازار پارچه فروشی شهر آتش گرفته و تماما بسوزد برایم مهم نیست، مهم، رسیدن به دستمالی از بازار سوخته برای من است!»

حال حکایت پان ایرانیستها حکایت همین مثل معروف مردم آذربایجان است.

امروزها موضوعی به غایت ساده و قانونی و گرفتن عوارض از تریلی و تانکرهای ورودی به حوضه جغرافیایی کشور جمهوری آذربایجان از طرف دولت آذربایجان مطرح است، که باعث شده ایران از این مسئله بر آشفته و اقدام به مانور نظامی در مرزهای آذربایجان کند.

حال چرا حل معادله به این سادگی منجر به قدرت نمایی نظامی ایران در کنار رود ارس میشود و پان ایرانیستها هم بر آتش این مسئله می دمند، مثل همان «سوختن بازار پارچه فروشها» و بدست آوردن تکه پارچه برای پان ایرانیستهاست!

برای پان ایرانیستها مهم نیست که به چه بهانه و دلیلی جنگی در منطقه صورت گیرد و عده کثیری از مردم  بیگناه  ایران و طرف مقابل در این جنگ کشته شوند و کشور ایران به روز فلاکت بار بیفتد؛ بلکه منطق آنها این است در صورت بروز جنگ بین ایران و کشور و یا کشورهای دیگر، جمهوری اسلامی دچار تزلزل و سقوط شده  و نظام سلطنتی در ایران حاکم حواهد شد که در آرزوی آن هستند!

در جنگ دوم «قره باغ»در سال گذشته که بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان اتفاق افتاد و آذربایجان برای بازگرداندن شهرها و 20% از سرزمین خود که سی سال در اشغال ارمنستان بود بپا خاست، پان ایرانیستها بدون پایبندی به قوانین بین المللی و بدون داشتن اندک دلیلی که بتواند حتی عده  قلیلی را قانع کند،به حمایت از اشغالگری ارمنستان و دشمنی با آذربایجان پرداختند!

شکست سخت ارمنستان در این جنگ باعث سرخوردگی و تخقیر پان ایرانیستها شد که انتظار آنرا نداشتند.
آردینی اوخو - ادامه

منطقه «موران-Moran » اردبیل و صدای تشنگی مردم آن!

+0 بَگَن (Bəyən)
مشکلی در تامین آب سلاله موران وجود ندارد | پایگاه خبری و اطلاع رسانی  آذرمغان گرمی
منطقه «موران-Moran » اردبیل و صدای تشنگی مردم آن!
حسن راشدی:  ۲۹ تیر ۱۴۰۰                                                                                                             
منطقه «موران» در شرق شهرستان گِرمی و مرکز آن «زهرا» (ظاهرا شهر!) در ۲۷ کیلو متری این شهرستان از استان اردبیل و در نقطه مرزی کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد.
نام «موران» برگرفته از نام ترکی قدیم و به معنای «منطقه پر آب » است و این نام بی جهت بر روی این منطقه گذاشته نشده است، چرا که نزدیکی این منطقه به دریای خزر و بهره مندی از آب و هوای مرطوب، در طرف جمهوری آذربایجان جنگل و در این سوی مرز زمینهای مرطوب را برای کشت فراهم ساخته است.
منطقه موران به منطقه «دو بهار» در یک سال معروف است، چرا که هم « ایلک باهار» (بهار اوّل)  و هم « سون باهار» (بهار آخر) در این منطقه خود را نشان می دهد. علاوه بر بهار اول که در همه جای کشور دیده می شود، بهار دوم این منطقه از اواخر شهریور و اوایل مهر ماه شروع و در آذر ماه به پایان می رسد. در این سه ماه نیز زمین سبز و قابل استفاده برای دامهاست.
ولی مردم این منطقه با این آب و هوای استثنایی هم از اواخر بهار و تمام  تابستان با کمبود آب روبرو هستند و با مشقات فراوان نیازهای اولیه خودرا برطرف می کنند!
 ظاهرا هموطنهای عرب خوزستان که رودخانه پر آب کارون را در کنارشان دارند باید صدای «#العطش!» سر دهند و  مورانیهای آذربایجان هم که از فراوانی باران « دو بهار» را تجربه می کنند باید ندای «#سوسوزوق» را به گوش مسئولین کم شنوا برسانند.
برای آبرسانی به روستاهای این منطقه و رهایی مردم منطقه از تشنگی تابستانی، از سال ۱۳۹۴ اقدام به لوله گذاری شده ولی در طول این شش سال نتوانسته اند و یا نخواسته اند لوله گذاری حدود ۴۰- ۴۵ کیلومتری را به پایان برسانند !!
در آبان سال گذشه (۱۳۹۹) و در بازدیدی که آقای ولی اسماعیلی نماینده مردم گِرمی در مجلس شورای اسلامی از این مجتمع آبرسانی داشت ،گفت:
«فاز اول مجتمع آبرسانی، دهه فجر امسال (۱۳۹۹) افتتاح خواهد شد و فاز دوم پروژه نیز برای سال آینده آماده آماده بهره برداری می شود»
ولی امسال، یعنی تابستان ۱۴۰۰ هم از آن افتتاح‌ها و آبرسانیها خبری نیست و مردم منطقه مورانِ پر آب با «دو بهار!» در یک سال، در تشنگی تابستانی به سر می برند!
ظاهرا تقدیر چنین رقم خورده است که پر آب ترین مناطق ایران باید بیشتر از مناطق کویری تشنگی بکشند!!
  
                                                                                                                https://telegram.me/yurddash


راهی که رفتیم درست بوده است، گذر از تُرک چهل درصدی ایران ممکن نیست!

+0 بَگَن (Bəyən)

         پازل آموزش نقشه ایران - انتشارات نیک پی | پازل کودک | پازل آموزشی | پازل  کارتونی                     

                                راهی که رفتیم  درست بوده است،

                            گذر از تُرک چهل درصدی ایران ممکن نیست!

                                   حسن راشدی : 20 حرداد 1400

دیگر چند روزی بیش به روز انتخاب رئیس جمهوری باقی نمانده  است و  امروزها هر کدام از کاندیداهای ریاست جمهوری، آخرین قدرت خودرا برای جذب رای دهندگان به کار می‌گیرند.

اگر آنچه را که در تایید و یا عدم تایید صلاحیتهای ثبت نام کنندگان برای نامزدی پست ریاست جمهوری گذشت به کناری بگذاریم که در این مورد دیگران سخن بسیار گفته‌اند، در دو مناظره گذشته کاندیداهای ریاست جمهوری، نام بردن از ترکان و زبان ترکی و شعر خوانی به این زبان هر چند در حد یکی دو بیت کوتاه و یا منسوب کردن خود به این قشر و یا صحبت از دلجویی آنها و یا نقل حاطره ای از شهیدی منسوب به این قشر از جامعه‌ای که در طول دو دوره ریاست جمهوری آقای روحانی با جمعیت اکثریت نسبی در تحصیل به زبان ترکی خود از حقوق اقلیت هم محروم بود و با تقویت تفکرات و نظریات ایرانشهری از طرف آقای روحانی، در حال مشاهده افراط‌گرایی با چاشنی پان ایرانیسم هم بود، بکار بردن جمله «...[در ایران] آذری زبان نداریم آنچه که هست در مناطق آذربایجانهای شرقی، غربی،اردبیل، همدان، زنجان، خراسان، اصفهان، شیراز حتی خوزستان و جاهای مختلف ترک زبانها هستند...» توسط یکی از کاندیداها، ترمینولوژی جدید منبعث از واقعیتهای موجود در کشور است که توسط دولتمردی که سودای ریاست جمهوری دارد و از تبار اصلاح طلبان هم است به کار برده میشود.

گرچه بکار گیری ترکیب « ترک زبان» هم باید جای خودرا به « ترک» بدهد، اما همین‌قدری که خطاب واژه « آذری » به «ترکان » ایران که بن‌مایه آن توسط « احمد کسروی» تئوریسین خاندان پهلوی برای آسیمیلاسیون و فارس سازی ترکان و دیگر ائتنیکها  ریخته شد اکنون در حال احتضار است و ترکان آذربایجان و ساکنین دیگر مناطق ایران حداقل با نام واقعی‌شان در حال شناسایی هستند، نشان از تلاش و کوشش فعالین حرکت ملّی آذربایجان و دیگر ترکان ساکن در کلیه استانها و مناطق ایران به صورت مدنی در طول سی سال گذشته دارد که حداقل چهل درصد از جمعیت کشور را تشکیل میدهند و باید حقوق برابر با همکشوریهای فارس زبان در همه زمینه های اقتصادی، اجتماعی، هنری، ادبی، فرهنگی از جمله تحصیل به زبان مادری از ابتدایی تا پایان دانشگاه داشته باشند .انتظار از آذربایجان و ترکها برای ایجاد تحول در ایران!

+0 بَگَن (Bəyən)

  انتظار از آذربایجان برای ایجاد تحول در ایران - آراز نیوز

انتظار از آذربایجان و ترکها برای ایجاد تحول در ایران![i]

حسن راشدی:   10 اردیبهشت 1400

  اعتقاد عمومی در ایران بر این است که از نظر سیاسی هر تغییر و تحولی بخواهد در ایران صورت گیرد بدون دخالت مردم آذربایجان و ترکها، نتیجه ای نخواهد داد و بر همین اساس است وقتی اعتراضی در کشور صورت می گیرد همه منتظرند ببینند مردم آذربایجان بخصوص مرکز آن تبریز،در این مسئله چه عکس العملی از خود نشان می دهد!
رسیدن مردم به چنین اعتقادی تنها یک خیالپردازی ساده نیست بلکه تجربه های گذشته بخصوص از زمان برقراری مشروطه به این سو نشان می دهد آذربایجان علی الخصوص شهر تبریز مرکز اصلی قیامها و تحولات سیاسی در ایران بوده است.آردینی اوخو - ادامه

باتی (غربی) آذربایجان‌دا، شهر شوراسی سئچگی‌لرینده

+0 بَگَن (Bəyən)
وضعیت نگران کننده شهرام رادمهر و آیت مهر علیبگلو و ملاقات جمعی از فعالین با  سابقه آذربایجانی با اعتصاب کنندگان در زندان رجایی شهر | زندانیان سیاسى 

باتی (غربی) آذربایجان‌دا، شهر شوراسی سئچگی‌لرینده
 بیزیم وظیفه‌میز نه‌دیر و نه ائتمه‌لی‌ییک؟

شهر شوراسی سئچگیلری زامانی یاخینلاشیر، بو سئچگی‌لر ایله علاقه‌ده باتی آذربایجانین بعضی شهرلرینده او جمله‌دن سایین قالا (شاهین‌دژ)، سولدوز (نقده)، تیکان‌تپه (تکاب) اؤزللیکله اورمو شهرینده خاصّ بیر وضعیت و دوروم حاکیمدیر؛
 بونون اساس سببی ده اؤزونو کورد خلقینه منسوب ائدن تئروریستی قوه‌لرین چیرکین نیّت‌لری‌دیر.
اورمو شهری باتی آذربایجانین ان اؤنملی،تانینمیش،تاریخی و اسکی شهرلریندندیر.  اورمو شهرینده یاشایان یئرلی اهالی‌نین قاطع اکثریتینی ان قدیم زامانلاردان تورکلر تشکیل ائتدیگی حالدا، بو شهرده آسوری، ائرمنی، کورد و... آزینلیقلاری‌دا تورکلرله یاناشی یاشاییرلار.
سایقی و حؤرمتلهآردینی اوخو - ادامه

هوچی گرهای ماهر و واندالهای مدرن قرن بیست و یکم !

+0 بَگَن (Bəyən)

Dini abidələrimizə qarşı erməni vandalizmi 

هوچی گرهای ماهر و واندالهای مدرن قرن بیست و یکم ! 
   حسن راشدی : ۳ اردیبشت ۱۴۰۰
ارامنه به علت پراکنده شدن در چهارگوشه جهان،هوچی گرهای ماهری شده اند، کار  آنها در دهه‌های گذشته ترور کردن کارمندان سفارتخانه‌های ترکیه در کشورهای مختلف جهان بود اما با بی نتیجه دیدن این ترورهای کور، تاکتیکهای خودرا عوض کرده با امکانات وسیع  به تبلیغ مظلومیت خود در جهان پرداخته و همه ساله باصطلاح از کشتار یک و نیم میلیونی ارامنه در جنگ جهانی اول و در ۲۴ آوریل سال ۱۹۱۵ توسط دولت عثمانی ترکیه حرف زده خودرا مظلوم تاریخ نشان میدهند اما حاضر نیستند به پیشنهاد منطقی رئیس جمهور ترکیه رجب طیب اردوغان، مبنی بر شرکت مورخین و محققین هر دو کشور ترکیه و ارمنستان و تحقیق دقیق و عمیق در مورد این حادثه تاریخی، با استفاده از آرشیوهای موجود ترکیه و ارمنستان و قبول نتایج حاصله این محققین توسط هر دو کشور، گردن نهند.  


آردینی اوخو - ادامه

فرق میرزا کوچک خان جنگلی با سید جعفر پیشه وری در چیست؟

+0 بَگَن (Bəyən)
میرزا کوچک خان جنگلی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزادسیری در زندگی سیاسی جعفر پیشه‌وری

فرق میرزا کوچک خان جنگلی با سید جعفر پیشه وری در چیست؟

                            به مناسبت ۲۱ آذر ۱۳۲۴

چرا میرزا کوچک خان جنگلی که «جمهوری سوسیالیستی شوروی گیلان» را به ریاست جمهوری خودش در گیلان تاسیس کرد، می شود انقلابی و مورد احترام، اما سید جعفر پیشه وری که «خودمختاری آذربایجان» را با اعتقاد به یکپارچگی اراضی ایران در داخل ایران بنا نهاد می شود تجزیه طلب و خائن؟!
«در تاریخ ۱۷ مه ۱۹۲۰، نیروی دریایی «ولگا- خزر» تحت فرماندهی فیودور راسکولینکوف و سِرگو اروجونیکیدزه باکو را به قصد انزلی ترک کرد.در آستانه ورود کِشتی های شوروی به بندر انزلی، راسکولنیکوف با میرزا کوچک خان رهبر جنبش آزادی ملی ایران ملاقات کرد. تصمیم گرفته شد که تحت پوشش عملیات سربازان روسی، [میرزا]کوچک خان انقلاب سوسیالیستی در ایران را آغاز کند. 


آردینی اوخو - ادامه

عدالت، در قربانگاه نژادپرستی آریایی!

+0 بَگَن (Bəyən)
  Dağlıq Qarabağ münaqişəsi: 8 suala cavabda - BBC News Azərbaycanca

عدالت، در قربانگاه نژادپرستی آریایی!

جنگ قره‌باغ  با همه تلخی و  ویرانگری هایش، صورت پنهان دو رویان را آشکار و برملا کرد!
 تصور کنید اگر قره‌باغ با ساکنین مسلمان آذربایجانی و ارمنی در داخل خاک ارمنستان می بود و شهرهای اطراف آن را نیز شهرهای ارمنی نشین متعلق به کشور ارمنستان تشکیل میدادند و ساکنین مسلمان قره‌باغ اعلام استقلال میکردند و آذربایجانهای مسلمان و شیعه قره باغ ارمنیهای ساکن در این منطقه از کودک، نوجوان، زنان و پیر مردان را به طرز فجیع قتل عام میکردند و دولت آذربایجان هم با کمک ترکیه به کمک مسلمانان ساکن قره‌باغ می رفت و نه تنها قره‌باغ کوهستانی بلکه هفت شهر دیگر ارمنستان را هم سی سال در اشغال خود نگه میداشت و هیچ اهمیتی به پیشنهادهای گروه صلح مثلا « مینسک » هم نمیداد و ارمنستان در طول این سی سال ارتش خودرا مدرن و قوی کرده و اقدام به پس گیری سرزمینهای اشعال شده اش میکرد، آیا آنهایی که امروز برای ارمنستان یقه می درند، از آذربایجان حمایت میکردند؟!                                                                                                                                                      


آردینی اوخو - ادامه

آتش بس در جنگ « قره باغ» و پیچیدگیهای این توافق !

+0 بَگَن (Bəyən)

       

           آتش بس در جنگ « قره باغ» و پیچیدگیهای این  توافق !

 

            حسن راشدی: شنبه،  19 مهر ماه 1399 ( 10 اکتبر 2020)

 

مبادله  آتش شدید بین آذربایجان و ارمنستان در قره باغ کوهستانی زمانی شدت  گرفت که ارمنستان

علاوه بر اینکه  در 22 تیر ماه بر محل گذر لوله های نفت و گاز آذربایجان در منطقه « تووز» که در شمال غربی جمهوری آذربایجان و نزدیک مرز گرجستان قرار دارد  و فاصله زیادی با مناطق اشغال شده آذربایجان توسط ارمنستان دارد، تجاوز کرد  و با جواب بموقع نیروهای آذربایجان مجبور به عقب نشینی شد، باز در پنجم مهر ماه ، نیروهای ارمنستان مناطق مسکونی آذربایجان در نزدیک جبهه قره باغ را مورد هدف قرار داد و 100 نفر از ساکنین این منطقه را مجروح کرد، آذربایجان از روز ششم  مهر ماه 1399 ( 27 سپتامبر 2020) در جواب قاطعانه، ضربات محکمی به نیروهای ارمنستان وارد کرد  و آتش جنگ به صورت جدّی در منطقه قره باغ شعله ور شد.آردینی اوخو - ادامه

ائرمنی‌لرین آذربایجانا قارشی اساس‌سیز تورپاق ادعا‌لاری

+0 بَگَن (Bəyən)

Subhan Talibli on Twitter: "It's #pomegranate season in ... 

ائرمنی‌لرین آذربایجانا قارشی اساس‌سیز  تورپاق ادعا‌لاری

و داغلیق قاراباغ و اطراف رایون‌لارین ایشغا‌لی (1)

             ( بو مقاله ایکی بؤلومده پایلاشیلاجاق)

دؤکتور، دوچئنت  سبحان  علی اکبر اوغلو طالیبلی،

آذربایجان میللی علملر آکادمیاسی شرقشونا‌لیق اینستیتوتو

 

گیریش:

اگر تاریخه نظر سالساق گؤرریک کی، دونیادا ائله‌جه ده قافقاز، یاخین و اورتا شرق رئگیونونون دا ائرمنی‌لرین 1918-جی ایله کیمی دؤولت‌لری اولماییب. عثمانلی ایمپئریاسینا قارشی بؤیوک دؤولت‌لر “ائرمنی کارتی”ندان مهارتله ایستیفاده ائدیب‌لر. بوتون تاریخی فاکت‌لار ثبوت ائدیر کی، داغلیق قاراباغ آذربایجان اراضی‌سی اولوب. ائرمنی‌لرین جنوبی قافقازدا، او جمله‌دن ده داغلیق قاراباغ اراضی‌سینده مسکونلاشدیریلماسی روسیانین حاضیرلادیغی ایستراتئژی پلانا اویغون اولا‌راق 20-جی عصرین اوللرین‌دن باشلانیب. هله بیرینجی پیوترون دؤورونده ائرمنی‌لرین جنوبی قافقازا کؤچورولمه‌سی حاقیندا پلان حاضرلانسا دا، او واخت بونو تام رئاللاشدیرماق مومکون اولمامیش‌دیر. بو پلانین رئاللاشدیریلماسی اوچون الوئریشلی شرایط 19-جو عصرین اوللرینده میدانا گلمیش‌دیر......
آردینی اوخو - ادامه

ارمنستان، آلت دست سیاستمداران کشورهای دیگر!

+0 بَگَن (Bəyən)

       تظاهرات مردم آذربایجان در اعتراض به حملات ارمنستان    

     ارمنستان، آلت دست سیاستمداران کشورهای دیگر!

                     حسن راشدی: ۲۹ تیر ماه ۱۳۹۹

تجاوز ارمنستان اشغالگر به منطقه « تووز» جمهوری آذربایجان در تاریخ  ۱۲ جولای ۲۰۲۰ (۲۲ تیر ماه  ۱۳۹۹) که منطقه ای استراتژیک در شمال غربی  این کشور و مسیر عبور لوله‌های نفت و گاز آذربایجان  برای صادرات و ریل راه آهن است و فاصله بسیار زیادی با منطقه قره‌باغ کوهستانی که در اشغال ارمنستان است دارد، نشان داد ارمنستان در پی خولیای توسعه طلبی و اشغال مناطق بیشتری از خاک آذربایجان با تحریک و پشتیبانی بعضی از کشورهای منطقه است.

ارمنستان با جمعیت کمتر از سه میلیون نفر که در سال ۲۰۱۱  بیشتر از سه میلیون نفر جمعیت داشته ولی به علت فقر اقتصادی، با مهاجرت ساکنین آن به کشورهای دیگر  جمعیت آن کمتر شده است نه از نظر اقتصادی و نه از نظر نظامی قدرت و توان آنرا ندارد با جمهوری آذربایجان که بیشتر از ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد و توان نظامی‌اش بیشتر از ارمنستان است مقابله کند اما با تحریک بعضی از قدرتها که منافعی در جاهای دیگر دارند دست به این ریسک پرخطر زده است.

تحرکات تجاوزگرانه ارمنستان در منطقه « تووز» که در اصل تهدید مناطق استراتژیک آذربایجان خارج از محدوده مناطق اشغال شده قره باغ است، به احتمال زیاد با چراغ سبز روسیه و دیگر کشورهایی که تضاد سیاسی با ترکیه دارند که نزدیکترین دوست آذربایجان است صورت گرفته است. اما موضع محکم ترکیه در حمایت از جمهوری آذربایجان نشان داد، ترکیه در شرایط سخت هم حامی آذربایجان است.
آردینی اوخو - ادامه

ارمنستانین گؤردویو ایشلر قبول اولونمازدیر،عاغلینی باشینا توپلاسین. آذربایجان یالنیز دئییل!

+0 بَگَن (Bəyən)
اظهارات خشم‌آلود مولود چاووش اوغلو خطاب به فرانسه: در قبال نسل‌کشی ... 

مولود چاووش اوغلو تورکیه نین خارجی ایشلر وزیری:

 «ارمنستانین گؤردویو ایشلر قبول اولونمازدیر،عاغلینی باشینا توپلاسین. آذربایجان یالنیز دئییل، بیز تورکیه جمهوریّتی اولاراق، تورک ملّتی اولاراق بوتون امکانلاریمیزلا آذربایجانین یانینداییق....!»
ارمنستان بیلمه لیدیرکی، آذربایجان داها ۱۹۹۰-۱۹۹۱ جی ایللر کیمی الی یالین دئییل، او، گوجلو بیر دؤلت و اوردویا مالیکدیر و قارداش تورکیه اونون یانیندا اولدوغو حالدا گونئی آذربایجانلیلاردا داها او زامانین گونئی لیلری دئییل، گونئی آذربایجانلیلار قان قارداشلاری قوزئی آذربایجانلیلارین یانیندا و  اونون آرخاسیندادیلار و «قاراباغ» دا آذربایجان تورپاغی دیر....!


دیوان عالی کشور حکم ۱۵ سال حبس تعزیری عباس لسانی را تأیید کرد!

+0 بَگَن (Bəyən)
عباس لسانی به دلیل برگزاری مراسم روز جهانی زبان مادری در دادگاه ...

دیوان عالی کشور حکم ۱۵ سال حبس تعزیری عباس لسانی را تأیید کرد! 

دیوان عالی کشور حکم حبس تعزیری عباس لسانی زندانی سیاسیِ و مدافع حقوق اتنیک تورک که در دادگاه تجدید نظر استان اردبیل از ٨ سال به ۱۵ سال تشدید یافته بود را با رد فرجام خواهی عینا تأیید کرد. 
این خبر را آقای سید محمدرضا فقیهی وکیل آقای لسانی روز شنبه ۱۴ تیر ۹۹ پس از مراجعه به دیوان عالی کشور دریافت و به خانواده این فعال سرشناس آذربایجانی منتقل کرده است.
دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به ریاست قاضی عتباتی روز سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹٨ ، با اضافه کردن دوسال حبس تعزیری به حکم قبلی و پنج سال به اتهاماتی که در دادگاه بدوی از آنها رأی برائت گرفته بود آقای لسانی را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.آردینی اوخو - ادامه

چرا فارسهای افراطی، ترکان آذربایجان را تجریه طلب می نامند؟

+0 بَگَن (Bəyən)

    نسبی گرایی اخلاقی و شوونیسم فرهنگی • صدانت    

         

                     چرا فارسهای افراطی، ترکان آذربایجان را تجریه طلب می نامند؟ 

                                           حسن راشدی:  19 خرداد 1399

یکی از بهانه های شوونیستها بر تجزیه طلب نامیدن ترکان کشور  و عصبانیت آنها از دست اکثر مردم آذربایجان و دیگر ترکهای ایران ، تمایل بیشتر این مردم به تماشای برنامه های کانالهای ماهواره ای تلویزیونی جمهوری آذربایجان و ترکیه و عدم  تمایل آنها به تماشای برنامه های ماهواره ای تلویزیونهای فارسی زبان معروف به تلویزیونهای لوس آنجلسی است.

         این قبیل افراد از اینکه بسیاری از ترکهای ایران بر عکس فارسها که مثلا سریالهای تلویزیونهای لوس آنجلسی را می بینند ، سریالهای کانالهای ترکیه را تماشا می کنند و مسابقات موسیقی عاشقهای آذربایجان را از کانالهای تلویزیون جمهوری آذربایجان دنبال می کنند عصبانی هستند و این نوع تمایل را گرایش به پان تورکیسم تعبیر می کنند ، غافل از اینکه برنامه های تلویزیونهای ترکیه به لحاظ کیفیت و نزدیکی زبان ، فولکلور و آداب و سنن آنها به ترکان آذربایجان و برنامه های تلویزیونی جمهوری آذربایجان به لحاظ مشترکات  تباری ، زبانی ، فرهنگی ، تاریخی دینی و مذهبی و ارزشهای معنوی مشترک دیگر ،  و از اینکه آنچیزی که برای مردم آذربایجان جنوبی عزیز و محترم است برای مردم آذربایجان شمالی هم عزیز و محترم است و مردم هر دو سوی آراز ( ارس )  دارای احساس مشترک در کلیه زمینه ها ی معنوی هستند آردینی اوخو - ادامه