یوردداش yurddaş

بو بلاگ آذربایجانلیلارین و ایراندا یاشایان باشقا تورکلرین دیل ، تاریخ ، مدنیت ، فولکلور و انسانی حاقلاری ساحه سینده چالیشیر .

اورمو گؤلو جان وئریر...! مرگ نه چندان دور دریاچه اورمیه ...!

+0 بَگَن (Bəyən)

   هشدار: بازگشت خطر مرگ دریاچه ارومیه | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز 

                                         «اورمو  گؤلو جان وئریر...!»

         مرگ نه چندان دور دریاچه اورمیه و فاجعه ای دهشتناک که نزدیک است!

                                    حسن راشدی 20 تیر 1401

این جمله تنها یک شعار نیست، واقعیتی انکار ناپذیر و بسیار هم وحشتناک است!

با مرگ دریاچه اورمیه که نفسهای آخر خودرا میکشد نزدیک به 10 میلیون و در خوش بینانه‌ترین آن  حداقل 5 میلیون انسان باید راهی کویر مرکزی و خشک ایران شوند!

آنچنانکه  سایت تابناک نوشت : «...حالا باید آرام آرام به این فکر باشند که چگونه می توان جمعیتی بالغ بر 5 میلیون نفر را از مناطق شمال غرب کشور به فلات خشک مرکزی منتقل و ادامه حیاتشان را تضمین کرد؛ جمعیتی که با خشک شدن دریاچه ارومیه دیگر قادر نیستند در زادگاه آبا و اجدادی خود زندگی کنند.»[i]

یعنی مردم اورمیه که در بهار و تابستان، روزهای جمعه و تعطیل خودرا در باغهای اطراف شهر میگذراندند و مردم تبریز وقت اضافی خودرا  در فضای با صفای «ائل گؤلی» و بلندیهای «عینالی» صرف می‌کردند، بعد از خشک شدن دریاچه اورمیه، اگر شانس زنده ماندن از بیماریهای مختلف تنفسی و جلدی داشته باشند باید این روزها را با شنهای روان کویرهای مرکزی ایران سر کنند!

چه سرنوشت شومی...؟!
آردینی اوخو - ادامه

پانفارسیسم و چگونگی پایه گذاری آن در ایران ؟

+0 بَگَن (Bəyən)

                      ویروسی بنام حزب پان ایرانیست - هارای HARAY   

     پانفارسیسم و چگونگی پایه گذاری آن در ایران ؟ 

                 حسن راشدی: خرداد 1400             

شاید بتوان گفت ترکان ایران پس از سقوط دولت قاجار و حاکمیت یافتن خاندان پهلوی بر ایران بیشترین ظلم و ستم را از طرف این خاندان و طرفدارانش بر خود دیده است؛ چرا که سلاطین ترک پس از خلافت اسلامی تا پایان حکومت قاجار و ۱۰۰۰ سال مستمر و بدون فاصله حاکمیت ایران و بسیاری از کشورهای همجوار کنونی را در طول ده قرن گذشته بر عهده داشتند و نام ترک در کتابهای تاریخ و در دیوان شعرای فارسی گوی مترادف با علم ، حکمت ، هنر، شجاعت، صداقت، یکرنگی، زیبایی، درخشندگی ، ملاحت، پاکی، زلالی ، فتح ، پیروزی و به صورت کلی مترادف و هم‌معنا با واژه‌های مثبت و افتخار آمیز بوده است؛ در حالی که بعد از کودتای رضا خان و افتادن حاکمیت ایران به دست وی آنچنان تبلیغ بر علیه ترک و ترکان شدت گرفت که درست بر عکس آنچه در کتابهای تاریخ و دیوانهای شعرای فارسی گوی ده قرن بعد از اسلام درج شده بود ، کلمه ترک بار منفی و تحقیرآمیز به خود گرفت تا جایی که فرزندان خانواده های آذربایجانی و دیگر خانواده های تُرک، در شهرهای فارس نشین  از ترک نامیدن خود احساس حقارت و کوچکی می کردند!     

         از زمان به حاکمیت رسیدن رضاخان که با کودتای نظامی صورت گرفت و عملا به حکومت قاجاریان پایان داده شد ، تبلیغ بر علیه ترک و ترکان شروع و هر سال شدت بیشتری گرفت ؛ در اصل با سقوط دولت قاجار، به حاکمیت مستمر و هزار ساله ترکان بر ایران خاتمه داده شد !

 سقوط دولت قاجار به دست دیکتاتور بیسوادی که با حمایت انگلیس و نماینده او اردشیر جی رپورتر به رضاخان میرپنج تبدیل شده بود  و اکنون سودای حکمرانی بر کل ایران را داشت باید به شکلی افکار عمومی جامعه آنروز را قانع میکرد .

            طبیعی است برای نیل به این هدف در درجه اول نالایق نشان  دادن سلطان ساقط شده و دیگر اعضاء خاندان قاجار باید مقدمه ای باشد برای تغییر حکومت. در مرحله بعد تغییر حافظه تاریخی مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار بود، زیرا مردم ایران چه تُرک و فارس و دیگر میلیّتها، حاکمیت قدرتمند و هزار ساله ترکان بر ایران را در حافظه تاریخی خود داشتند و اگر سلطان و حاکمی هم در اداره کشور نالایق و ضعیف بود فرد دیگری از همان خاندان و سلاله ترُک اداره کشور را بر دست میگرفت و این تسلسل حاکمیت از زمان سلاطین غزنوی، سلجوقی، خوارزمشاهی گرفته تا صفوی ، افشار و قاجار ادامه داشت .

       آردینی اوخو - ادامه

پان ایرانیستها در آرزوی سوختن بازار و رسیدن به دستمال!

+0 بَگَن (Bəyən)

                        پان ایرانیستها در آرزوی سوختن بازار و رسیدن به  دستمال!

                                  حسن راشدی: جمعه 16 مهر 1400

مثلی در بین ترکهای آذربایجان معروف است که مردم هر شهری آنرا مناسب با نام بازار شهر خود بازگو میکند و ترجمه مفهومی آن به فارسی چنین است: « بازار پارچه فروشی شهر آتش گرفته و تماما بسوزد برایم مهم نیست، مهم، رسیدن به دستمالی از بازار سوخته برای من است!»

حال حکایت پان ایرانیستها حکایت همین مثل معروف مردم آذربایجان است.

امروزها موضوعی به غایت ساده و قانونی و گرفتن عوارض از تریلی و تانکرهای ورودی به حوضه جغرافیایی کشور جمهوری آذربایجان از طرف دولت آذربایجان مطرح است، که باعث شده ایران از این مسئله بر آشفته و اقدام به مانور نظامی در مرزهای آذربایجان کند.

حال چرا حل معادله به این سادگی منجر به قدرت نمایی نظامی ایران در کنار رود ارس میشود و پان ایرانیستها هم بر آتش این مسئله می دمند، مثل همان «سوختن بازار پارچه فروشها» و بدست آوردن تکه پارچه برای پان ایرانیستهاست!

برای پان ایرانیستها مهم نیست که به چه بهانه و دلیلی جنگی در منطقه صورت گیرد و عده کثیری از مردم  بیگناه  ایران و طرف مقابل در این جنگ کشته شوند و کشور ایران به روز فلاکت بار بیفتد؛ بلکه منطق آنها این است در صورت بروز جنگ بین ایران و کشور و یا کشورهای دیگر، جمهوری اسلامی دچار تزلزل و سقوط شده  و نظام سلطنتی در ایران حاکم حواهد شد که در آرزوی آن هستند!

در جنگ دوم «قره باغ»در سال گذشته که بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان اتفاق افتاد و آذربایجان برای بازگرداندن شهرها و 20% از سرزمین خود که سی سال در اشغال ارمنستان بود بپا خاست، پان ایرانیستها بدون پایبندی به قوانین بین المللی و بدون داشتن اندک دلیلی که بتواند حتی عده  قلیلی را قانع کند،به حمایت از اشغالگری ارمنستان و دشمنی با آذربایجان پرداختند!

شکست سخت ارمنستان در این جنگ باعث سرخوردگی و تخقیر پان ایرانیستها شد که انتظار آنرا نداشتند.
آردینی اوخو - ادامه

ایکینجی قاراباغ ساواشیندا آذربایجان عسگرلری‌نین یازدیغی قهرمانلیق حماسه‌سی!

+0 بَگَن (Bəyən)

Qarabağ savaşı: 1 aylıq Vətən Müharibəsinin yaratdığı REALLIQLAR -  Azinforum.az İnformasiya Portalı 

                                             ایکینجی قاراباغ ساواشی

                                                            یا

                آذربایجان عسگرلری‌نین یازدیغی قهرمانلیق حماسه‌سی! 


                 حسن راشدی: گونئی آذربایجان، 3 نوامبر 2021 (12 آبان 1400) 

                            

ایکینجی قاراباغ ساواشی‌نین اصلی چاخماغی 2020 -جی ایل جولای (یون)آیی‌نین اون ایکی‌سینده ائرمنستان طرفیندن چاخیلدی!

ائرمنستانین نظامی قوه‌لری آذربایجانین «تووز» منطقه‌سینی توپ و تانک آتشینه توتاراق آذربایجان قوه‌لرینه حمله ائتمیش، آذربایجان قوه‌لری ایسه  اونلارین جاوابینی وئرمیشدیر.

بو چاتیشمادا آذربایجانین اوردو قوه‌سیندن ایلک گونده 3 و ایکینجی گونده 4 نفر، اوجمله دن ژنرال مایور پولاد هشیم اوف شهید اولموشدور!

ائرمنستان قوه لری‌ده تلفات وئرمیشدیر آمما اونلارین اؤلنلرینین سایی ائرمنستان طرفیندن آچیقلانمامیشدیر.

« داغلیق قاراباغ » بؤلگه‌سی‌ایله چوخ فاصله‌سی اولان، یعنی آذربایجانین اشغال اولموش بؤلگه‌لریندن قیراق « تووز» منطقه‌سینه ائرمنستانین تجاوزو گؤستریردی ائرمنستان، اؤز تجاوزونو ساواش بؤلگه‌سی ساییلان «داغلیق قاراباغ» تورپاقلاریندان قیراق منطقه‌لره اؤزللیکله آذربایجانین گورجوستان طریقی ایله تورکیه‌یه گئدن انرژی قایناغی نفت و گاز اخراجاتی‌نین لوله‌لرینی ( بورولارینی) و دمیر یولونو تخریب ائتمک فیکیرنده‌دیر!

ائرمنستانین بو تجاوزو آرخاسینجا تورکیه‌نین جمهور باشقانی رجب طیب اردوغان و اونون آردینجا تورکیه نین خارجی ایشلر ناظری مولود چاووش اوغلو، مدافعه ناظری حلوصی آکار و تورکیه‌نین دؤلت ایله موافق و مخالیف پارتی باشقانلاری او جمله‌دن دؤلت باغچه‌لی، کمال قیلیچدار اوغلو، مرال آکشنر و باشقالاری بیرلیکده آذربایجانا دستک اولدولار، بو آرادا یالنیز تورکیه‌ده کورد پارتیسی آدی آلتیندا چالیشان آمما «پ ک ک » تروریستلرینه آرخا دوران HDP پارتیسی باشقانی بو دسته‌یه قوشولمادی!

ایران ایسه بو جریاندا ، ائرمنستان ایله آذربایحانین«قاراباغ» بؤلگه‎سی اوستونده اختلاف‌لاری‌نین اولدوقلارینا اشاره ائده‌رک خبرلرینی تنظیم ائدیردی!

سانکی ایرانین، ائرمنستان طرفیندن آذربایجان تورپاقلاری‌نین %20  اشغالیندان خبری یوخدور: « آذربایجانلا ائرمنستان آراسیندا اولان چاتیشما منطقه‌نین ضررینه دیر» دییه اشغالچی ائرمنستانی محکوم ائتمک یئرینه، آراچیلیق فیکرینه دوشموشدور!   آردینی اوخو - ادامه