یوردداش yurddaş

بو بلاگ آذربایجانلیلارین و ایراندا یاشایان باشقا تورکلرین دیل ، تاریخ ، مدنیت ، فولکلور و انسانی حاقلاری ساحه سینده چالیشیر .

اعتراض به سخنان علی معلم دامغانی در اهانت به تركان

+0 بَگَن (Bəyən)

     نامه‌ی سرگشاده جمعی از فعالان فرهنگی 

                   درباره‌‌ی سخنان اخیر آقای علی معلم دامغانی در اهانت به تركان

  رئیس جمهور محترم، جناب آقای روحانی!
اخیرا آقای علی معلم دامغانی با انتشار متنی در دنیای مجازی، آشكارا بر تركان آذربایجانی كه بخش بزرگی از جمعیت كشور را تشكیل می‌دهند تاخته است. ما گمان نمی‌كنیم این توهین نوعی لغزش زبانی و یا سهوالقلم بوده باشد. زیرا وی در مقدمه‌ای مبسوط نوعی نبرد خیالی در مزرهای حكومت ساسانی 1500 سال پیش به راه انداخته، و از روزنه‌ی غمیاد گذشته، هویت و زبان امروزین ما را به سخره گرفته است. پیداست كه گفتمان رضاخانی مبنی بر تقابل ایران اهورایی و توران اهریمنی همچنان تبعیض قومی را در نهاد ناآرام كسانی چون آقای معلم بازتولید می‌كند.

جناب آقای روحانی!
اگر پیش از این حق خدشه‌ناپذیر انسانها در انتخاب سبك دلخواه زندگی و تحصیل به زبان مادری به رسمیت شناخته شده بود، آقای معلم جرئت جولان كشورگشایانه‌‌ از ختن و خوارزم تا قفقاز و عراق عرب نمی‌یافت. اگرعنایتی جدی به اعتراض‌های پیشین ما در خصوص جلوگیری از چنین هتك‌هایی می‌شد، آقای معلم اینك چنین فراغ‌بال و آسوده‌خاطر ناروا سخن نمی‌گفت. چون وی نیك می‌داند كه توهین‌كنندگان به هویت‌هایی كه از یكسان‌سازی آهنین رضاخانی جان به در برده‌اند،‌ پیوسته پاداش و تشویق دیده‌اند و مروجان بازگشت به خویشتن و احیاگران زبان مادری مستوجب داغ و درفش و زندان گشته‌اند. نمونه‌ها اندك نیستند، از محمد بی‌ریای مظلوم بگیرید تا سعید متین پور محبوس كه اینك بندی اوین است.
پیداست كه آقای معلم دامغانی صرفا یك شخص نیست و به سبب تكیه‌زنی بر ریاست نهاد دولتی فرهنگستان هنر، سخنش می‌تواند در قوام نوعی سیاست فرهنگی كه برسازنده‌ی نظام تولید معنا برمحور زبانی خاص است، موثر واقع شود. به عبارت دیگر، نهادی كه باید خانه هنر همه اقوام باشد، با احتكار حقانیت و حق حیات در انبان یك فرهنگ، می‌تواند به بیگانه‌سازی و كافرپنداری و در نتیجه ندای شوم نابودی دیگری دامن زند. به علاوه، كردار ویرانگر و گفتار ذات‌انگارانه‌ی آقای معلم در عین آنكه با گرایش اعتدالی دولت تدبیر و امید همخوان نیست، حامل نقض حقوق شهروندی ما تركان و به موجب قانون مستوجب عقوبت است.
علیهذا ما امضا كنندگان این نامه به عنوان بخشی از فعالان سیاسی و فرهنگی خواهان عزل وی و عذرخواهی‌اش از ساحت مردم شریف این خطه هستیم. همچنین فرصت را مغتنم شمرده ‌آزادی كسانی را كه به سبب اعتراض به چنین توهین‌هایی دربند و زندان هستند، طلب می‌كنیم. چراكه به گمان ما به آن اندازه‌ای كه زندانیان اصلاح‌طلب در معرض دید رسانه‌های مركزگرا قرارگرفته‌اند، زندانیان هویت‌طلب در محاق نسیان افتاده‌اند.
_______________
رونوشت به:
ــ دفتر رهبری؛
ــ ریاست قوه قضائیه؛
ــ ریاست مجلس؛
ــ فرهنگستان هنر
لینك پتیشن اعتراض به اهانت علی دامغانی :
http://www.thepetitionsite.com/144/722/881/