یوردداش yurddaş

بو بلاگ آذربایجانلیلارین و ایراندا یاشایان باشقا تورکلرین دیل ، تاریخ ، مدنیت ، فولکلور و انسانی حاقلاری ساحه سینده چالیشیر .

اعتراض جناحی درد آذربایجان نیست

+0 بَگَن (Bəyən)

   Image result for ‫تظاهرات ایران‬‎       

     اعتراض جناحی درد آذربایجان نیست

            حسن راشدی: 9 دی 1396

تظاهرات چند روز اخیر که از هفتم دی ماه و از شهر مشهد شروع و در دیگر شهرهای خراسان  ادامه پیدا کرد، از هشتم دی ماه  به شهر کرمانشاه ، اصفهان، قم و شهرهای دیگر تسرّی پیدا کرده در رور شنبه نهم دی ماه در بیشتر شهرها از جمله در تهران با آمدن دانشجویان دانشگاه تهران به خیابان انقلاب، خودرا به صورت جدّی نشان داد و شعارهایی در محکومیت از گرانیها و مسائل دیگر داده شد! 

به نظر می آید اساس و پایه تظاهرات که از شهر مشهد و دیگر شهرهای خراسان شروع شد  بیشتر از آنکه ناشی از نارضایتی مردم از گرانیهای اخیر باشد ، از اختلافات جناحی نشأت گرفته است؛ اما جناح‌ها بی خبر از آنکه مردم اگر فرصت کنند و راهی برای اعتراض داشته باشند عنان را از دست آنها خواهند ربود و سفره دل خودرا باز خواهند کرد ، شعارهایی  چون : " سوریه را رها کن ، فکری به حال ما کن " ، " اصلاح طلب ، اصولگرا ، دیگه تمومه ماجرا"  و شعارهایی که نه اصلاح طلبها و نه اصول‌گراها تحمل شنیدن آنرا نداشتند در تظاهرات دادند!

گرچه در تظاهراتهای اخیر ، بخصوص در روزهای اوّل عده ای می خواستند پای مردم آذربایجان را به این اختلافات جناحی بکشند و و تظاهرات اعتراصی آنها را مهندسی کرده به نفع خواسته های جناحی خود سوق دهند اما مردم آذربایجان دردی به غایت آزار دهنده و کشنده تر از گرانی و تورّم کنونی دارند  که صدای اعتراض آنها را سالهاست بلند کرده ولی نه گوش شنوا از جناحهای اصولگرا و اصلاح طلب دولتی برای این اعتراض ها بوده و نه همدردی و همصدایی از طرف اپوزیسیونها!

مردم  آذربایجان سالهاست از بیکاری، تحقیر، تبعیض ، توهین زبانی و فرهنگی ، عدم اجرای اصول 15، 19، 48 قانون اساسی و عدم سرمایه گذاری ملّی در استانهای آذربایجان رنج می برد  و مردم برای پیدا کردن کار مجبور به مهاجرت به شهرهای فارس نشین و مرکزی هستند  و استانهای آذربایجان مهاجر فرست ترین استانها در بین استانها در ایران شده است .

خشک شدن دریاچه اورمیه و بی توجهی مسئولین به این فاجعه زیست محیطی و تبدیل شدن آن به کویر نمک در دل بهشت آذربایجان نیز ، به مهاجرت گسترده و خالی شدن آذربایجان از میلیونها ساکنین آن خواهد انجامید که ناشی از همین تبعیضهای مضاعف است.

گرچه مردم آذربایجان مثل بقیه مردم ایران و حتی بیشتر از آنها از گرانی، تورّم و بیکاری رنج می برد ولی تجربه چند دهه گذشته به آنها یاد داده این مردم دیگر در صف نخست اعتراض کنندگان نخواهد ایستاد و گوشت قربانی معترضین جناحی نخواهد شد  و اگر اعتراضی هم از طرف آنها صورت گیرد در چهارچوب خواسته های بحقّ آنها که سالهاست در آرزوی بر آورده شدن آنهاست صورت خواهد گرفت.