یوردداش yurddaş

بو بلاگ آذربایجانلیلارین و ایراندا یاشایان باشقا تورکلرین دیل ، تاریخ ، مدنیت ، فولکلور و انسانی حاقلاری ساحه سینده چالیشیر .

٢١ آذر چه روزی بود؟

+0 بَگَن (Bəyən)
«خود مختاری» یک ساله آذربایجان
  با همه موفقیتها و ناکامی هایش! 

حسن راشدی: بامداد  ٢٠ آذر ١۴۰١ 

وقتی صحبت از حاکمیت یک ساله آذربایجان به دست خود، به رهبری سید جعفر پیشه وری بین سال ١٣٢۴ تا ١٣٢۵ می شود، هر فرد منصف و خارج از تعصبات، اگر کلاه خودرا قاضی کرده به قضاوت نشیند، کارهای انجام شده  اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و دیگر اصلاحات انجام شده  در طول این یک سال را با هر معیار و مقیاسی بسنجد دچار تحسین و شگفتی باور نکردنی می شود! 
  «ریچارد کاتم» مامور  «سازمان سیا»، استاد دانشگاه و نویسنده کتاب «ناسیونالیسم در ایران» می گوید:
«کاری که فرقه در یک سال در تبریز کرد بیش از کارهایی بود که رضاشاه در طول بیست سال انجام داد»*


آردینی اوخو - ادامه

پروفئسور محمد تقی زهتابی وفاتی نین ۲۲ - جی ایل دؤنومو

+0 بَگَن (Bəyən)
ترور شخصیت پروفسور زهتابی، آخرین تیر ترکش پان فارسیسم - MikrofonNews

پروفئسور محمد تقی زهتابی وفاتی نین ۲۲ - جی ایل دؤنومو 

            

۱۳۷۷- جی ایلین آذر آیی‌نین- ۲۵ جی گونو سفرده اوْلدوغو آلمانیادان یئنی‌جه قاییتمیشدی.
بیر آی - بیر آی یاریم آلمانیادا اوْلدوغو گونلرده اوْ اؤلکه‌ده، تورکجه تحصیل آلان دانیشگاه اؤیرنجی‌لرینه کونفرانس وئرمیشدی و سوت گونو ،آذر آیی‌نین ۲۹ – و دوکتور زهتابی آخشام، اوتوبوسلا تهراندان شبستره حرکت ائتمیش و دوز گونو آذر آیی نین ۳۰- جو گونو یعنی بیزله گؤروشدن یالنیز ایکی گون سوْنرا و شبستره چاتان گون، سحَر چاغی احتمالا هله ائوی‌نین گاز بوخاریسینی یاندیرمامیشدان، دونیانی وداع ائتمیشدی...!
دوکتور زهتابی‌نین  وفاتی بیر گون سونرا  و سه شنبه  دی آیی نین بیرینجی گونو بیلینیب  بوتون شهرلره یاییلدی. سه شنبه گونو دی آیی نین بیرینجی گونو ادبیّات سئورلرین هامیسی بو آجی خبری ائشیتدی، اورکلر کؤورَلدی، گؤزلر یاشاردی!


آردینی اوخو - ادامه

« تورک» بودن و بخشی از «ملت تورک» بودن با آذربایجانی بودن منافاتی ندارد!

+0 بَگَن (Bəyən)

عباس لسانی‌نین دوروموندان نیگرانیق! - حسن راشدی 

« تورک» بودن و بخشی از «ملت تورک» بودن با آذربایجانی بودن منافاتی ندارد! 

     حسن راشدی : 9 شهریور 1399

اگر کسی در ایران تورک هست ولی آذربایجانی نیست، این مسئله با تورک بودن و آذربایجانی بودن دیگران منافاتی ندارد، چرا که اکثریت مطلق تورکان ایران در جغرافیای بهم پیوسته « آذربایجان تاریخی» زندگی می کنند که این « آذربایجان تاریخی » به تورکهای داخل ایران هویت و خصوصیت ملت شوندگی می دهد.


« آذربایجان تاریخی » هم به دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی به مرکزیت تبریز و اورمیه و حتی به مجموع دو استان یاد شده و استانهای زنجان و اردبیل هم ختم نمی شود، بلکه «آذربایجان تاریخی» بنا به نوشته مورخین ده قرن گذشته و سیاحان خارجی از همدان، ساوه، قم، کاشان، فیروزکوه ، دماوند و تهران گرفته، از قزوین ، ابهر و زنجان و تبریز گذشته تا به دربند ( دمیر قاپی) قفقاز می رسد.
آردینی اوخو - ادامه

آمدن ۵۰ هزار نفر تُرک خزر به آذربایجان در زمان انوشیروان ساسانی

+0 بَگَن (Bəyən)
Image result for ‫کتاب تجارب الامم‬‎


  آمدن ۵۰ هزار نفر تُرک خزر به آذربایجان در زمان انوشیروان ساسانی

     حسن راشدی:  25 دی ماه 1397


آنهائیکه میگویند قبل از قرن پنجم هجری (  قرن ۱۱ میلادی) و قبل از حکومت سلجوقیان عنصر تُرکی در آذربایجان نبوده این متن از کتاب «تجارب الامم» از ابن مسکویه را که توسط ابولقاسم امامی به فارسی ترجمه شده به دقت مطالعه کنند .

ابن مسکویه در سال ۳۷۰ هـ در تجارب الامم خود« بخشی از زندگینامه و کشور داری انوشیروان» را آورده است که از فحوای کلام چنان مینماید که نویسنده اصلی آن شخص انوشیروان بوده است.
همین بخش ابتدا به همت رحیم زاده صفوی از تجارب الامم استخراج و به زبان فارسی ترجمه گردیده و تحت عنوان« یادداشتهای خسرو اول انوشیروان» در سال ۱۳۱۰ شمسی انتشار یافته است. بار دیگر این بخش توسط ابوالقاسم امامی از تجارب الامم تحت عنوان «آزمونهای تاریخ»  ترجمه شده و محمد جواد مشکور نیز بخش مذبور را تحت عنوان «بخشی از کشور داری انوشیروان» در تاریخ سیاسی ساسانیان خود, از روی نسخة منتشر نشده«آزمونهای تاریخ» عیناً نقل کرده است. در این یادداشت نشان داده میشود پنجاه هزار نفر از ترکان به وسیله انوشیروان  در مناطق مختلف آذربایجان سکونت داده شده اند.


آردینی اوخو - ادامه

ناسیونالیستهای فارس و بنای پاسارگاد

+0 بَگَن (Bəyən)

                                 

  Image result for ‫سجده بر بنای پاسارگاد‬‎   

                                   ناسیونالیستهای فارس و بنای  پاسارگاد

                         آیا بنای پاسارگاد می تواند مقبره کوروش باشد ؟!

                                      حسن راشدی : 4 / 8 / 1395

آچیقلاما : 

من دؤرد گوندور چالیشیردیم بو مقاله نی بو وئبلگدا پایلاشام آمما نه ایش گؤرموشدولرسه اولموردو ؛ آمما بو گوندن اولدو !

ناسیونالیستهای  فارس زبان ایران ظاهرا روز هفتم آبان را روز بزرگداشت کوروش نامیده اند . به نظر می رسد این نوع نامگذاری  برداشت از ابتکار فعالین حرکت ملّی و هویت طلبان آذربایجان در نامگذاری اولین پنجشنبه و جمعه تیر ماه هر سال به عنوان " روز تولّد بابک خرمدین " باشد که در سالهای 1379 الی 1384 و تا زمانیکه نیروهای ویژه مانع برگزاری آن شدند ، مراسم با شکوهی در این روزها با شرکت صدها هزار نفر از ترکان سراسر کشور در قلعه بابک واقع در نزدیکی شهر کوچک کلیبر در آذربایجان شرقی برگزار می شد و این جمعیت انبوه با بالاترین فرهنگ ، رفتار ومنش خود در کنار برگزاری نمایشگاه کتاب، اجرای  تئاتر ،قصه گویی و شعرخوانی به زبان ترکی و نواختن موسیقی و اجرای رقص آذربایجانی و برنامه های فرهنگی و متنوع دیگر ، خواستار اجرای اصل 15 و 19 قانون اساسی و تحصیل به زبان ترکی آذربایجانی و اجرای عدالت در تقسیم امکانات کشور به نسبت جمعیت ملل و اقوام کشور ، از جمله جمعیت ترکان در ایران می شدند.آردینی اوخو - ادامه

آذربایجان و ایران

+0 بَگَن (Bəyən)

  Image result for ‫جمهوری آذربایجان و ایران‬‎              آذربایجان و ایران

                                               محمد امین رسول زاده : سال 1918 میلادی

 

در سال ۱۹۱۸ و زمانیکه مناطق شمالی رود ارس به عنوان جمهوری آذربایجان اعلام استقلال نمود, در ایران موافقین و مخالفین با این نام به بحث و مجادله پرداختند که نظریات آنان بیشتر در روزنامة «ایران» آن زمان که مدیریت رسمی این روزنامه را «میرزا محمدخان ملک­زاده» و مدیریت غیررسمی­اش را برادرش «ملک الشعرای بهار» به عهده داشت منتشر می­شد.[1]

 به دنبال این مباحثات, محمد امین رسولزاده رهبر جمهوری تازه استقلال یافته آذربایجان علاوه بر اینکه هیأتی را به ایران اعزام می­دارد, خود نیز دربارة دلیل انتخاب نام آذربایجان و ارتباط تاریخی منطقة شمال رود ارس با این نام, مقالاتی در روزنامه­ های باکو می­نویسد که ترجمة فارسی آن نیز در روزنامة «ایران» آن زمان چاپ می­گردد.

 یکی از مقاله ها  بنام " ایران و ما " بود که در این وبلاگ منتشر شد ، اینک دومین مقاله با نام " آذربایجان و ایران "آردینی اوخو - ادامه

گونئی آذربایجانین سینیرلاری هاردان هارادیر ؟

+0 بَگَن (Bəyən)

  Rashidi

                                        گونئی آذربایجانین سینیرلاری

                                                 هاردان هارادیر ؟

                                        حسن راشدی: 10 آذر ۱۳۹۳

بو گون قوزئی آذربایجان اؤزگور و مستقل اؤلکه اولدوقدا بللی سینیرلاری ایچینده اؤز آلین یازیسینی اؤزو یازماقدا و اؤز دیلی ، مدنیّتی ، فولکلورو ،موسیقی​سی ، تاریخی و تاریخی شخصیّتلرینی یئنی نسله تانیتدیرماقدادیر ؛ لاکین گؤنئی آذربایجان محدوده​ سی​نین دویونو هله‌​ده آچیلمامیش قالمیش و حتی بوگون ، گونئی آذربایجان سینیرلاری هارادان هارایا قَدَر اوزانیر باره​‌ده مختلیف فیکیرلر آرایا آتیلیر و آتیلماقدادیر .آردینی اوخو - ادامه

پاسارگاد ساخته یهودیان یا ایرانیان؟

+0 بَگَن (Bəyən)

«پاسارگاد» ساخته یهودیان یا ایرانیان؟

 

بررسی شخصیت تاریخی «كوروش» به عنوان پادشاه هخامنشی و كسی كه بابل را فتح كرد، یهودیان را آزاد و سلسله موسوم به هخامنشی را بنیان گذارد، با توجه به آرایه‏ های تاریخی قابل اثبات و پرهیز از خیالبافی، ما را با حقیقتی تلخ آشنا می‏كند؛ این جنایت فرهنگی به وسیله‏ ی یك مورخ غربی یهودی به نام «دیوید آستروناخ» انجام شده است...


سایت تابناك:

كد خبر: ۱۶۷۷۹۸
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۲ - 30 May 2011

بررسی نشانه‌های باستان شناسانه ایران در 2500 سال پیش هیچ گاه توسط منابع مستقل مورد بررسی دقیق قرار نگرفته و به ادعاهای محققین بیگانه كه احتمالاً از اتفاق همگی یهودی هستند، اعتماد شده است. با این همه ورود مستقل با مباحثی كه توسط این عده بیان شده و بررسی موردی مسایل طرح شده تناقض‌های شگفت آوری را با حقایق تاریخی و بدتر از آن جعلیات فراوانی را آشكار می‌سازد كه مایه شرمساری مراكز دانشگاه غرب است.


آردینی اوخو - ادامه

ستارخان ائوینه دؤنمه لی دیر....

+0 بَگَن (Bəyən)
خانواده سردار جنبش مشروطیت "ستارخان" با ارسال یك استفتاء به دفتر آیت الله روحانی خواستار انتقال پیكر وی از تهران به تبریز شدند در این استفتاء آمده است : پس ازدر گذشت "ستارخان" و به رغم وصیت به دوستان و خانواده اش جهت تدفین وی در موطنش تبریز ، پیكر وی در باغ طوطی در جوار بقعه حضرت عبدالعظیم حسنی در شهرری جنازه اش تشییع و به خاك سپرده شد .
SHIA-NEWS.COM شیعه نیوز:


آردینی اوخو - ادامه

قدیمی‌ترین لوازم آرایشی كشف شد

+0 بَگَن (Bəyən)

      باز انتخابات، كشف لوازم آرایشی قدیمی               

                     قدیمی‌ترین لوازم آرایشی كشف شد


                 در خلال حفاری در شهر مانیسای تركیه، لوازم آرایشی متعلق به زنان لیدیایی كشف گردید


12.11.2012 UTC  (ت ر ت  فارسی )

خرابه‌های سارت در قصبه صالیحلی مانیسا، زمانی پایتخت لیدیایی‌ها بوده است.

تحقیقات نشان می‌دهد كه اولین سكه جهان در این سرزمین بكار برده شده و نخستین سیستم بانكی نیز از سوی لیدیایی‌ها تاسیس گردیده است.

در خلال حفاریهایی كه در خرابه‌های سارت در حال انجام است، لوازم بسیاری كه در دو هزار و هفتصد سال پیش در زندگی روزانه مورد استفاده قرار داشت، بدست آمد.آردینی اوخو - ادامه

بنای پاسارگاد مقبره كوروش نیست !

+0 بَگَن (Bəyən)

   

     بنای پاسارگاد مقبره كوروش نیست !            

                                                               حسن راشدی :  ۲۰ آبان ۱۳۸۹

     چندی پیش در وبلاگی ‘ تصویر فردی به نمایش گذاشته شده بود كه برای اظهار بندگی به كوروش  سر سلسله هخامنشیان ‘  به پای مقبره ای كه به نام وی در پاسارگاد منسوب است ‘ افتاده و بر خاك آن سجده می كرد ! و این در حالی است  كه  بنایی كه به نام مقبره كوروش در پاسارگاد مشهور  است نمی تواند  قبر كوروش هخامنشی باشد !

     قبر كوروش كه گفته می شود در پاسارگاد است ، افسانه ای بیش نمی تواند باشد ؛ زیرا  آنچه كه امروز به قبر كوروش مشهور است  در كتابهای تاریخی حمداله مستوفی ‘ ابن بطوطه و دیگر سیاحان و مورخان قرون گذشته  و در میان مردم محل به " مقبره مادر سلیمان" مشهور بوده كه در دوره پهلوی اول آنرا به نام  "مقبره كوروش " به مردم معرفی كردند !

  پاسارگاد به چندین دلیل نمی تواند مقبره كوروش باشد كه به سه تا از آنها اشاره می شود  :آردینی اوخو - ادامه

سرزمین‌های شگفت انگیز و مردمانی مهربان

+0 بَگَن (Bəyən)

          سرزمین‌های شگفت انگیز و مردمانی مهربان

                                        نوشته ویلیام داگلاس – ترجمه حمید دادیزاده تبریزی

 

بخشی از كتابسرزمین‌های شگفت انگیز و مردمانی مهرباننوشته ویلیام داگلاس – ترجمه حمید دادیزاده تبریزی :

 شاید قضاوت در مورد یك رویداد تاریخی زیاد هم آسان نباشد چرا كه هر كس از دید خود و گرایشی كه نسبت به آن رویداد دارد به  آن می نگرد و قضاوت می كند ؛ شاید بهترین تفسیرها از یك رویداد تاریخی مربوط به كسانی باشد كه در این رویداد بی طرف هستند و از بیرون و به عنوان فردی كه  حب و بغضی به موضوع  ندارند مسئله را  بررسی می كنند .  ولی نظر مثبت كسانیكه حتی فكر منفی نسبت به رویداد دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است .

در این مختصر دیدگاه یك آمریكایی مخالف كمونیسم و شوروی ، در مورد تحولات آذربایجان در سالهای ۱۳۲۴-۱۳۲۵ هجری شمسی و رهبر این نهضت سید جعفر پیشه وری و اصلاحاتی كه توسط وی در طول یك سال حاكمیت فرقه دموكرات در آذربایجان صورت گرفته و این آمریكایی قاضی و پژوهشگر ،‌برای پی بردن  تاثیر این رویداد بر مردم ، از نزدیك با مردم آذربایجان هم صحبت شده به صورت خلاصه  كه از میان ترجمه آقای حمید دادیزاده انتخاب شده است ارائه می گردد :                آردینی اوخو - ادامه